French Press’te Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

En lezzetli filtre kahve demlemelerinizi en pratik yöntemle yapmanıza yarayan French press, zengin aromalı kahveler demlemek için birebir. İcadından önce telveyi kahveden filtrelemek için tülbent kullanılırken metal süzgeci ve dayanıklı yapısıyla raflarda artık French press yer alıyor.

Çalışma prensibi olarak bir hazneye eklenmiş öğütülmüş filtre kahve ve sıcak suyun demlendikten sonra süzülmesini esas alan, ve çoğunlukla yanlış uygulanan French press demleme yöntemi, aslında birkaç tüyo ile birlikte daha iyi sonuçlar veriyor. French press kahve demleme nasıl yapılır, birlikte inceleyim.

French Press Nedir?

French press olarak bilinen ekipman cam bir kap, piston ve metal filtreden ibarettir, ve öğütülmüş filtre kahve içindeki tüm karakteristik özelliklerin ve aromanın kupanızda bulunmasını sağlayan bir demleme yöntemidir. Hazırlaması, demlemesi ve temizlemesi oldukça pratik olduğu için birçok kahve tutkununun başvurduğu ilk yöntemdir.

French Press ile Filtre Kahve Tarifi

French Press ile Filtre Kahve Demlemenin Püf Noktaları:

 

  1. Taze ve kalın öğütülmüş filtre kahve tercih edin. French press ile en güzel filtre kahve demlemesi yapabilmek için kullandığınız öğütülmüş filtre kahvenin taze kavrulmuş, degassing (dinlendirilme) sürecini tamamlamış ve taze öğütülmüş olması önemlidir. Ayrıca çekilmiş filtre kahvenin, French press’in metal süzgecinden geçemeyecek kadar kalın öğütülmüş olması gerekir. Bu sayede her yudumda temiz bir içim elde edersiniz.

  1. Kullandığınız suyun kalitesine ve sıcaklığına dikkat edin. %98’i sudan oluşan French press kahvenizin demlenmesinde kullandığınız suyun içme suyu olması, kahvenin gerçek tadını almanızda büyük rol oynar. Musluk suyu (çeşme suyu) yerine damacana su veya arıtılmış su kullanmanızı öneriyoruz. İlaveten toz filtre kahvenizin üzerine eklediğiniz suyun 93 °C civarında olmasını tavsiye ediyoruz. Bu sıcaklıktan fazla olması çekilmiş kahvenin yanarak gövde, asidite ve tadım unsurlarını alamamanıza sebep olur. Suyun daha soğuk olması ise öğütülmüş kahvenin aromasını yeterince açığa çıkarmamasına, ayrıca soğumuş bir kahve içmesine yol açacaktır. Kaynattığınız suyun 93 °C’ye inmesi için ağzı açık olarak 90-120 saniye bekleyebilirsiniz.

  1. Demleme süresini iyi ayarlayın. Demlenmeye bıraktığınız kahvenizle en keyifli içimi elde etmek için demleme süresinin 4 dakika olmasına dikkat edin. French press demleme süresinin 4 dakikadan daha az olması kahvenin karakteristik özelliklerini hissetmenizi engeller. Bu süreden fazla olması ise acı ve buruk bir içime sebep olacaktır.

French Press ile Filtre Kahve Tarifi:

 

  1. Demliğinize French press için öğütülmüş Coffee Hundert filtre kahve (100 ml su için 7 g) ekleyip üzerine kahveyi kapatacak kadar 93 °C içme suyu gezdiriniz.

  1. Haznedeki kahveyi karıştırıp üzerine demlenecek miktara kadar su dökünüz.

  1. Piston yukarıdayken 4 dakikalık demlemeye bırakınız.

 1. Demleme bittiğinde pistonu yavaşça aşağı indirip kupanıza aktarınız.
French Press'te Filtre Kahve Nasıl Yapılır?
French Press Kahve Ne Kadar Konur?

French press demlemesinde kullanacağınız filtre kahve miktarı, demleme yapacağınız hacme göre değişkenlik gösterir. Coffee Hundert ekibi olarak 100 mililitre su için 7 gram French press için öğütülmüş kahve kullanmanızı öneriyoruz. Böylelikle, yaygın olarak kullanılan French press modellerinde filtre kahve miktarı şu şekilde olur:

Tablo: French Press ile Filtre Kahve Demleme Reçetesi

İstenen Miktar Kaç Gram Kaç Yemek Kaşığı
350 ml 25 4
600 ml 42 7

Yukarıdaki tablonun tavsiye niteliğinde olduğunu belirtir, kahve demlemenin kişisel bir deneyim olduğunu esas alarak demleme yaparken kullanılacak kahve miktarının genelgeçer bir formülünün olamayacağını savunuruz.

Cold brew, ya da soğuk demleme kahve, geleneksel olarak demlenmiş filtre kahveye kıyasla çok daha renkli bir içim sağlar. Zira daha az asidik olması, kahvenizde tatmanız gereken tüm lezzetleri tatmanızı sağlar. French press ile cold brew demleme, sıcaklık bakımından diğerlerinden farklı olan bu yöntem için oldukça kolay ve pratik bir yoldur.

French Press ile Cold Brew Yapımı:

 

  1. French press haznenize cold brew için öğütülmüş Coffee Hundert filtre kahve ekleyip üzerine demlenecek miktar kadar soğuk su dökün.

  1. French press’inizi, pistonu yukarıdayken buzdolabında koyup 12 saat boyunca demlemeye bırakın.

  1. Demleme bittiğinde pistonu yavaşça aşağı indirip french press’teki kahveyi kupanıza aktarın.

Tablo: French Press ile Cold Brew Demleme Reçetesi

İstenen Miktar Kaç Gram Kaç Yemek Kaşığı
350 ml 50 8
600 ml 84 14

French press ekipmanınızı temizlemek, french press ile filtre kahve demlemek kadar kolay ve pratiktir.

French Press Nasıl Temizlenir?

 

  1. French press ile demlediğiniz kahveyi kupanıza aktardıktan sonra French press’in soğumasını bekleyin.

  1. Haznedeki kahve telvesini elinizle ya da uygun bir cisimle çöpe dökün.

  1. Hazneye ılık su ve birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı ekleyin. Ardından, su köpürene kadar pistonu yukarı ve aşağı pompalayın. Bu, ekipmanı etkili bir şekilde temizler ve iç yüzeydeki kahve yağlarını çözer.

  1. Deterjanlı suyu boşaltın, ve haznenin içini sünger ya da şişe temizleme fırçasıyla ovun. Ardından, su berraklaşana kadar durulayın.

  1. French press’in içini temiz bir kağıt havluyla kurulayın.

Günlük temizlik, French press ekipmanınızı iyi durumda tutmanın ideal yoludur, ancak haftada bir kez derinlemesine temizlemeniz de gerektiği önerilir. Endişelenmeyin, French press ekipmanını derinlemesine temizlemek oldukça basittir.

 

 

French Press Derinlemesine Nasıl Temizlenir?

 

  1. Günlük temizlik işlemini tamamlayarak başlayın. Ardından pistonu sökün ve tüm parçaları tezgahın üzerine yerleştirin.

  1. Kabartma tozu ve sudan yapılan ince bir macunla her bir parçayı ayrı ayrı temizleyin. Parçaları bir sünger veya şişe fırçası kullanarak ovalayın.

  1. Eşit miktarda sirke ve sudan oluşan bir solüsyonla French press ekipmanınızdaki kalıntıdan kurtulun.

  1. Tezgahtaki tüm parçaları kurumaya bırakın. Ardından, ekipmanınızı yeniden birleştirin.

French Press için Filtre Kahve Önerisi:

French press kahve demlemelerinde Orta/Güney Amerika menşeli Brezilya, Colombia, Guatemala, Honduras kahveleri ile Afrika menşeli Etiyopya ve Kenya kahveleri oldukça popüler seçimlerdir. Farklı coğrafyalarda yetişen kahve çekirdekleri gövde, asidite ve tadım notaları bakımından farklılık göstermektedir. Örneğin Brezilya kökenli Santos kahvesinde çikolata, ceviz, pekmez notaları hakimken Etiyopya kökenli Djimmah kahvesinde misket limonu, kakao, şarap notaları ön plandadır.

French press için hangi filtre kahveyi seçeceğinizde kararsız mısınız?

Coffee Hundert ekibi olarak damak tadınıza uygun filtre kahveyi bulmanızda yardımcı olmak istiyoruz. Dolayısıyla sizler için yelpazemizdeki tüm kahve çeşitlerini barındıran set hâlinde bir filtre kahve tanışma paketi hazırladık.

Orta/Güney Amerika ve Afrika’nın çeşitli ülkelerinde yetişen %100 Arabica çekirdeklerinden oluşan Coffee Hundert Filtre Kahve Tanışma Paketi’ne taze kavrum, sipariş üzerine öğütüm ve hızlı kargo avantajlarıyla sahip olun.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir